Trnavské rybníky

Autor: Marián Pochylý | 13.6.2006 o 7:26 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  7512x

Napriek tomu, že Trnava leží na rovine, do prírody to nie je veľmi ďaleko. Malé Karpaty sú vzdialené 20 - 25 km, vlakové i autobusové spojenie je celkom dobré a ani dostať sa tam na bicykli nie je problém. No zrejme oveľa častejším výletným miestom Trnavčanov je lokalita zvaná Kamenný mlyn.

Je to malé územie neďaleko juhozápadného konca Trnavy a ide vlastne o sústavu niekoľkých rybníkov. Kamenný mlyn je obľúbeným rekreačným strediskom Trnavčanov, pretože okrem rybníkov je tam aj kúpalisko a dá sa tam najesť alebo posedieť pri káve v hoteli. Medzi hotelom a kúpaliskom je park, kde sú vybudované preliezačky pre deti. Za pekného počasia je tam veľa ľudí, ktorí sa prechádzajú okolo rybníkov, no ľudia tam radi chodievajú aj v zime. Z Trnavy sa dá do "Kamenáča" peši dostať cez krátky lesopark, ktorý vedie od cintorína a využívajú ho hodne aj bežci a korčuliari.

V Kamennom mlyne nájdete dva menšie rybníky a dva väčšie. Keď idete z Trnavy, po pravej strane sa vám ako prvý zjaví tento rybník:

Po ľavej strane je odbočka ku kúpalisku a hotelu, no ten, kto si chce vychutnať kúštik prírody, pokračuje ďalej a za chovnou stanicou zabočí doľava. Tam je niekoľko záhradiek s chatkami a potok, ktorý vedie súbežne s ďalšími rybníkmi. Niektoré sú už čiastočne zarastené, no na kráse im to neuberá.

Hneď vedľa je druhý veľký rybník, ktorý leží pri železničnej trati Trnava - Bratislava:

Kamenný mlyn je vlastne prírodná rezervácia, chránené územie, no na niektorých miestach tak vôbec nevyzerá, skôr pripomína skládku odpadu. Napriek tomu sa rybníky stali domovom rôznych druhov vtákov a veľa vtákov sa tam zastavuje počas jesennej i jarnej migrácie. Darí sa tam najmä labutiam, kačiciam a lyskám, no videl som aj bociany a volavky. Žaby sú samozrejmosťou a kedysi som obdivoval aj užovky, ktoré ladne plávali vo vode. Zatiaľ čo niektoré vtáky ešte len čakajú na potomstvo,

labute sa už chválili mláďatami a zaúčali ich do tajov života:

Vtáky, obojživelníky a plazy však nie sú jediné živočíchy, ktoré môžete v Kamennom mlyne alebo cestou uvidieť. Možno sa vám pošťastí potešiť sa pohľadom na časť rodiny koníkov

a pri hoteli sa vám v plnej kráse predvedie niektorý z pávov. Aj mne ukázal svoj krásny rozvinutý chvost, no práve vtedy som nemal pri sebe foťák. Keď som ho mal, tak ma ignoroval, len sa znudene prechádzal a zametal za sebou stopy.

Krása mnohých vecí viac vynikne v príkrom kontraste s niečím iným. Keď pôjdete popri železnici, tak si pár sto metrov od rybníkov určite všimnete túto "skulptúru". Ako sa vraví, voči gustu žiaden dišputát, no mne sa teda oveľa viac páčia rybníky, ich okolie a obyvatelia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marek Maďarič

Opozícia prestáva vidieť rozdiel medzi Kollárom a Kotlebom (píše Marek Maďarič)

Vyháňať za okraj každého, kto sa mi nepodobá, nemá nič s demokraciou.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Lučanský je pokračovaním Gašpara (týždeň podľa Schutza)

Koalícia ďalej pracuje na únose Slovenska na východ.


Už ste čítali?