reklama

Naháč - Katarínka - Dechtice

Nedeľné krásne počasie priam vyzývalo na výlet do prírody. Už dlhší čas som mal naplánovanú cestu do severného predhoria Malých Karpát, kde je pod východnými svahmi niekoľko pozoruhodných miest, ktoré stoja za návštevu. Tak som nasadol na svoj túlavý bicykel a vyrazil som.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Ako prvú väčšiu zastávku som mal naplánovanú dedinu Naháč, kam som sa dostal cez Dolnú Krupú. Tam som sa len krátko pokochal pohľadom na miestny kaštieľ a zaspomínal som si na Ludwiga van Beethovena, ktorý v tomto kaštieli istý čas pôsobil a vraj tam skomponoval svoju slávnu Sonátu mesačného svitu.

Naháč je známy najmä tým, že na tamojšej fare pôsobil v rokoch 1780 - 1807 Juraj Fándly (Fándli). Narodil sa roku 1750 v Častej (takže aj on by si zaslúžil označenie Častovský), študoval teológiu v Budíne a v Trnave, pôsobil ako kaplán v Seredi a Lukáčovciach, zomrel a pochovaný bol v neďalekých Doľanoch (1811). Fándly sa okrem duchovnej činnosti venoval aj poľnohospodárstvu a jeho cieľom a snahou bolo zlepšiť život svojich chudobných farníkov. Bol aj literárne činný a jeho dielo Dúverná zmlúva medzi mňíchom a ďáblom (1789) je prvým dielom napísaným v bernolákovskej slovenčine. Okrem toho je znýmy aj ďalšími dielami, predovšetkým Piľní domajší a poľní hospodár, Krátke dejiny slovenského národa, Slovenskí včelár... V Naháči je v budove bývalej fary pamätná izba a múzeum.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Z Naháča vedie lesom cestička na neďalekú Katarínku, k pôsobivým rozvalinám bývalého františkánskeho kláštora a kostola, ktorého počiatky siahajú k legende z konca 16. storočia, podľa ktorej sa v tých miestach zjavovala mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu sv. Katarína. Výstavba staršieho kostola a základov kláštora sa datuje rokom 1618. V polovici 17. storočia bol objekt vypálený a prestavaný, pričom hlavným staviteľom bol Pietro Spazzo, autor Univerzitného kostola (Kostola Sv. Jána Krstiteľa) v Trnave. V roku 1786 cisár Jozef II. dekrétom zrušil tento kláštor a odvtedy pomaly upadal. O jeho záchranu sa v ostatných desiatich rokoch výraznou mierou zaslúžili mladí dobrovoľníci, ktorí tam pod odborným vedením pracovali v rámci letných táborov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 Mimoriadne sa mi páčili pekne urobené informačné tabule s podrobnými údajmi nielen o vlastnom kostole a kláštore, ale aj o záchranných a rekonštrukčných prácach. Predpokladám, že zrejme neboli veľmi drahé, ale ich vypovedacia hodnota je značná.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Z Katarínky som mal v pláne navštíviť kaštieľ Planinka, ktorý je kúsok odtiaľ, no priznám sa, že v spleti lesných ciest som zablúdil a vyšiel som z lesa kúsok od Dechtíc. Žeby bol až taký problém nejako označiť cestu? Asi áno...

V Dechticiach nájdete malý klenot architektúry, Kostol Všetkých svätých, pôvodnú románsku rotundu z roku 1172. Je to malá tehlová stavba so zaujímavých pôdorysom, ktorý je zvonka obdĺžnikový, no znútra elipsový. Klenba tohto kostolíka je možno prvá klenba na území terajšieho Slovenska. Na južnej strane je pôvodný vchod do kostola, no dnes sa doň vchádza cez portál pod barokovou vežou. Počas rekonštrukcie kostola v roku 1932 sa našli na južnej stene absidy a lode fresky zo 14. storočia. Na jednej sú dvaja apoštoli a druhá freska, tá väčšia, má štyri časti: Krst, Bičovanie, Krížová cesta a Ukrižovanie. Kostolík bol zamknutý, takže dnu som sa nedostal. Domnievam sa, že by bolo celkom vhodné umiestniť pri kostole nejakú informačnú tabuľu aspoň so základnými údajmi o kostole, prípadne aj s fotografiami fresiek, aby návštevníci vedeli, čo majú vlastne pred sebou. Keď to išlo na Katarínke, tak by to určite išlo aj v Dechticiach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Marián Pochylý

Marián Pochylý

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som celkom obyčajný človek, ktorý rád objavuje pekné a zaujímavé veci. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu